Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Evet
Hayır
Fikrim Yok
ÖNEMLİ DUYURU

İSTANBUL İLİ GENELİNDE
MESLEKİ EĞİTİM
MERKEZLERİNE
KIŞ DÖNEMİ
ÇIRAK ÖĞRENCİ KAYITLARI
16 OCAK-19 ŞUBAT 2012
TARİHLERİ ARASINDA
YAPILACAKTIR

ESNAF SİCİL SİSTEMİNDE KÖKLÜ DEĞİŞİM

ESNAF BİLGİ SİSTEMİ ESBİS UYGULAMAYA GEÇTİ

 

Esnaf ve sanatkarların, sicil müdürlüklerine ve odalara kayıt işlemleri ile depolama, raporlama konularını düzenleyen “Esnaf Bilgi Sistemi”  (ESBİS), Antalya’da düzenlenen bir toplantı ile tüm teşkilata tanıtıldı. Böylece esnaf sicil siteminde köklü bir değişim gerçekleşti. Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin,  yeni ESBİS sistemini, “Modüler, entegrasyona açık ve geliştirilebilir yapısı ile ilerleyen dönemlerde eklenecek yeni özelliklerle, bugün kağıt ortamında yapılan birçok işlemin de elektronik ortamda yapılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu da ülkemiz ticari hayatını daha kolay ve etkin bir hale getirecektir”  diye yorumladı.
 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, ESBİS  tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada  ayrıca, 2002 yılında 153 milyon lira olan Halk Bankası'ndan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle kullandırılan kredilerin tutarının Ocak 2012 sonu itibarıyla 5, 7 milyar liraya çıkarıldığını bildirdi. Metin, bu dönemde verilen kredilerin ise 37 kat arttırıldığını kaydetti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) işbirliğiyle düzenlenen Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi (ESBİS) 'Kullanıcı Eğitimi' programı Antalya'da tamamlandı. Üç gün süren programa, 81 ilden esnaf ve sanatkar meslek kuruluşlarının temsilcileri katıldılar. Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi Eylem Planını (ESDEP) çerçevesinde yapılan çalışmaları anlattı. 2002 yılında esnaf ve sanatkârlarca ödenen faiz oranının yüzde 47 olduğunu belirten Metin, 2011 yılında, yeni açılacak ve vadesi 1 yıla kadar olan kooperatif kredilerinde yüzde 5, mevcut ya da yeni açılacak ve vadesi 1 yıldan fazla olan diğer tüm kooperatif kredilerinde yüzde 6 olacağını bildirdi. KOSGEB desteklerinden eskiden sadece imalat sektöründeki KOBİ'lerin yararlanabildiğini, bugün bu desteklerden hizmet sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların da yararlandığını aktaran Metin, “KOSGEB destek ve kredilerine esnaf ve sanatkârlarımızın kolay ulaşmasını sağlayıcı tedbirler alınmıştır. Ayrıca, esnaf ve sanatkârlarımıza daha iyi ve daha fazla eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu, esnaf ve sanatkârlar odaları ve birlikleri ile yoğun çalışmalar yapılmıştır” diye konuştu.

Gıda işleri ile uğraşan esnaf ve sanatkârların işyerlerinde sorumlu yönetici istihdam etme zorunluluğunun kaldırıldığını ifade eden Metin, Kamu İhale Kurumu tarafından, esnaf ve sanatkârların kamu ihalelerine katılımlarını kolaylaştıracak ve mevcut problemlerine çözüm getirecek ilgili mevzuat değişikliklerinin de yapıldığını aktardı. ESBİS sistemine de değinen Metin, şunları kaydetti: Esnaf ve sanatkârlarımız ve meslek kuruluşlarımızın hizmetine sunuyor olduğumuz bu yeni sistem, modüler, entegrasyona açık ve geliştirilebilir yapısı ile ilerleyen dönemlerde eklenecek yeni özelliklerle, bugün kağıt ortamında yapılan birçok işlemin de elektronik ortamda yapılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu da ülkemiz ticari hayatını daha kolay ve etkin bir hale getirecektir.

Böylece esnaf sanatkarın “esnaf online” olan bilgi işlem sistemi, kısa adı ESBİS olan “Esnaf Bilgi Sistemi ile yenilenmiş oldu. E devletle entegre hale getirilen yeni sistem, bir bakıma maliye,  nüfus idaresi, kaymakamlıklar ve SGK gibi devlet kurumları ile internet üzerinden entegre hale getirilmiş oldu. Sistemdeki bir önemli yenilik de detaylı raporlamaların bir tuşla ortaya konulabilir olmasıydı. Esnaf sayıları ve konumları kadın erkek meslek grupları ilçeler bazında, mahalleler ölçeğinde istatistik rakamları ile ortaya konulabilecek.

Copyright©2010 İstanbul Esnaf Ve Sanatkar Odaları Birliği / Bilgi İslem